Громада села готова до розвитку

Яким має бути село? Чи буде в селі школа? Що я особисто можу зробити, щоб село розвивалось? На такі питання давали відповідь члени громади сіл Паліївка та Олександрівка, що ввійшли до складу Маловисківської об’єднаної територіальної громади. Концепцією реформи органів місцевого самоврядування, яка все більше набирає обертів в українських громадах, і передбачено активну участь громадян в управлінні своїми територіями. Жителі сіл нарешті повинні зрозуміти, що комфортне проживання в громаді залежить тільки від них самих, від їхньої активності, від їхнього вибору місцевої влади, від їхнього бажання зробити життя у своєму селі кращим.
Командою проекту «Інструменти економічного розвитку сільських територій для об’єднаної громади», що реалізується ГО «Фонд розвитку ініціативи громади», було заплановано застосування сучасних підходів до розвитку сільських громад, які активно впроваджуються в державах Європи та США, а також все більше набувають практик в громадах України. До спілкування з активними жителями села Паліївка та села Олександрівка було запрошено експерта-фасилітатора з міста Львів, пані Олену Лукіну, яка представляє ГО «Реформи разом» м. Львів і спільно зі своїми колегами на професійному рівні організовують роботу з жителями сільських громади з питань розвитку територій.
Жителі села Паліївка зібрались в місцевій школі, як самі говорили: «Щоб послухати, що нам в черговий раз розкажуть», але на них чекав зовсім інший підхід до спілкування. Всі учасники заходу під професійним супроводом експертів власноруч, даючи відповіді на поставлене головне питання: «Що ми можемо зробити для економічного розвитку громади?», пропонували заходи які, на їх думку, найбільше сприяли б економічному та соціальному розвитку села. За чотири години спільної роботи, які спливли у обговоренні та пошуку найбільш оптимальних варіантів, учасники зібрання в селі Паліївка визначили основні пріоритети над якими село буде працювати і які сприятимуть тому ж економічному розвитку громади. Головним напрямком, який був визначений особистим голосуванням більшості учасників, а відповідно і участю кожного в його реалізації було визначено:
1. Створити кооперативний рух в громаді.
2. Формувати культурне середовище села.
3. Розвивати соціальну інфраструктуру в громаді.
4. Піклуватися про екологію в громаді.
5. Об’єднати людей для самореалізації в громаді.
6. Перетворити хоббі жителів села на бізнес.
До кожного з визначених напрямків було розроблено заходи та відповідно закріплено відповідальних із жителів села, на даний момент, учасників заходу, хто буде приймати участь у їх реалізації.
В селі Олександрівка жителі зібрались у приміщенні сільської ради. На початку зустрічі настрій учасників був досить напруженим, відчувався настрій зневіри на дії влади, як місцевої так і державної. Зневіри у власні сили та власну спроможність змінити життя у сільській громаді на краще. Але нашим експертам все ж таки вдалося налагодити конструктивний діалог і виявити ті моменти, які єднають громаду і спроможні вселити віру у власні сили та дати відповідь на питання : «Що ми можемо зробити для економічного розвитку громади?». Учасниками зі брання в селі Олександрівка було визначено такі напрямки, що на їхню думку сприятимуть розвитку села:
1. Створити умови для добровільного вступу в кооперативи.
2. Розробити заходи із залучення земель резерву для створення кооперативів та малого бізнесу.
3. Створити умови для культурного відпочинку та розвитку спорту в селі.
4. Залучати передовий досвід та сучасні технології для розвитку села.
Як показала практика, у жителів сільських територій є бачення розвитку свого села, нажаль ми побачили слабку згуртованість і практичну відсутність знань про сучасні інструменти економічного розвитку сільських територій, які вже активно впроваджуються в громадах інших регіонів України. Черговим етапом проекту будуть відвідини делегацій жителів сіл Паліївка та Олександрівки сільських територій Вінницької та Черкаської областей з метою вивчення досвіду розвитку кооперативного руху на селі, а також низка тренінгів, навчань та майстер класів.
ГО «Фонд розвитку ініціативи громади» висловлює щиру подяку за підтримку в реалізації проекту партнерам проекту команді ГО «Реформи разом» м. Львів, Маловисківській міській раді ОТГ та за інформативну підтримку редакції газети «Маловисківські вісті».
Проект «Інструменти економічного розвитку сільських територій для об’єднаної громади» реалізується ГО «Фонд розвитку ініціативи громади» у партнерстві з ГО «Реформи разом» м. Львів в рамках проекту «Українська регіональна платформа громадських ініціатив», що адмініструється ГО Центр «Жіночі перспективи» м. Львів та ГО «Територія успіху» м. Кропивницький за фінансової підтримки Європейської Комісії.
«Цей документ здійснений за фінансової підтримки Європейської Комісії. Зміст цього документу є одноособовою відповідальністю ГО «Фонд розвитку ініціативи громади» і за жодних обставин не може вважатись як такий, що відображає позицію Європейського Союзу».

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *