Ознайомчий візит на Вінниччину

Не зважаючи на «сніжну» весняну погоду, група маловищан, а саме жителів сіл Паліївка та Олександрівка Маловисківської міської ОТГ, відвідали з ознайомчим візитом територіальну громаду Снітківської сільської ради, Мурованокуриловецького району, Вінницької області.
Підставою для відвідин таких далеких «сусідів» послугувало те, що сільський голова с. Снітків, Віктор Ольшевський, через свої інноваційні підходи до розвитку сільської громади, без перебільшення став досить популярним в Україні керівником. А так, як в селах Олександрівка та Паліївка Маловисківської ОТГ, ГО «Фонд розвитку ініціативи громади» за підтримки міської ради реалізує проект «Інструменти економічного розвитку сільських територій для об’єднаної територіальної громади» і в рамках проекту намагаються знайти оптимальні шляхи, які б сприяли розвитку сіл, тож і було прийнято рішення в рамках заходів проекту відвідати Снітківську сільську громаду і на місці ознайомитись з досвідом роботи Віктора Ольшевського.
Вінниччина нашу делегацію зустріла засніженими полями і в той же час щирою, теплою посмішкою пана Віктора. Незважаючи на те, що сільський голова чекав ще на одну делегацію представників Вінницької, Черкаської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей, які є учасниками економічного компоненту Проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток орієнтований на громаду», Віктор Ольшевський зразу розпочав знайомити нас з особливостям життя жителів села, історією та цікавими легендами, чим відразу підтвердив наші сподівання, що він справжній газда на селі, яке любить, про яке, спільно з громадою піклується, яке намагаються зробити сучасним, прогресивним, комфортним для проживання та головне, підвищити економічний та духовний рівень життя членів громади.
Село Снітків саме звичайне невеличке село на Вінниччині в якому проживає 650 жителів з проблемами, які мало відрізняються від проблем сільських громад України. Але в один момент сільський голова, Віктор Ольшевський, як він сам сказав, зрозумів, що село занепадає і потрібно щось робити.
Вивчивши потреби та можливості громади було прийнято рішення, 230 га землі, яке село «відвоювало» у агро-холдинга, який не платив до бюджету жодної копійки, надати в оренду тим, хто запропонує найкращі умови. А найкращими для жителів села була умова: максимальна кількість робочих місць, інвестиції в проекти розвитку сільської громади, достатній рівень заробітної плати, сприяння розвитку самозайнятості на селі, сплата податків. Громада прийняла рішення, що земельна ділянка буде надана тим підприємцям, які будуть розвивати садівництво та вирощення ягідних культур. Ось ця ініціатива Віктора Ольшевського та громади і вдихнула нове життя в село.
Громаду з такими бажаннями знайшли інвестори, вклали і продовжують вкладати кошти – і життя в селі змінилось. Відвідавши сільськогосподарські ягідні та садові угіддя ми на власні очі побачили розмах діяльності інвесторів. Ягідні плантації з використанням надсучасних технологій вирощення лохини (голубіки), малини, полуниці, єживіки, приємно вразили нашу делегацію, а ще наповнили душі «білою» заздрістю за громаду села Снітків. А все тому, що даний вид роботи потребує щороку до 500 робочих місць, як звичайних збирачів ягід так і кваліфікованих працівників, навчанням яких займається інвестор. Зі слів Віктора Ольшевського, коли всією громадою допомагали підприємцям на зборі ягід, то за 5 днів вдалося заробити місячні заробітні плати працівників сільської ради. А головне в село потягнулись люди і придбати житло у Сніткові вже стало вкрай важко. Довелося добудовувати приміщення дитячого садочка, дітей в селі збільшилось.
Сільський голова спільно з підприємцями розробили програму підтримки самозайнятості на селі, згідно якої місцевим жителям безкоштовно роздаються саженці ягід, які вони висаджують на своїх городах з гарантією, що врожай буде у них викуплений. Розроблений Стратегічний план розвитку села, дозволив громаді потрапити до Швейцарсько-українського проекту ДесПро завдяки чому в селі з’явився водогін. А ще Віктор Ольшевський з командою експериментують з проектуванням та виготовленням сушильних камер власної конструкції, пошуком оптимальних варіантів збуту продукції не як сировини, а перероблених продуктів, що має в рази збільшити собівартість роботи в селі. Про все це, та багато іншого ми дізнались під час майстер – класу презентації, яку провів сільський голова в чудовому, затишному сільському клубі.
Як підсумував пан Віктор, і його підтримали всі делегації, які в цей день прибули до Сніткова, технологічна картка розвитку сільської громади проста: по-перше і головне ВІРА,НАДІЯ І ЛЮБОВ до свого села, по-друге розробка Стратегічного плану, створення максимально комфортних умов для інвестора, пошук інвестора та СПІЛЬНОВИГІДНИХ варіантів співпраці, інвестор вкладає кошти, створює робочі місця, село, живе, село розвивається. Під масою позитивних вражень наша делегація поверталася додому та ще довго обговорювали побачене і шукали варіанти запровадження досвіду в наших селах. Так як учасниками поїздки були як керівники, старости села Паліївки Людмила Шамка та села Олександрівки Олександр Кашпуровський, так і звичайні жителі цих сіл, які вході заходів нашого проекту виявили бажання працювати в напрямку розвитку самозайнятості на селі, то обговорення проходили жваво та дискусійно. Всі учасники поїздки дійшли висновку: ми любимо свої села і готові докласти зусиль до їх розвитку. Ми закликаємо всіх жителів Маловисківського району вірити, навчатись та діяти, адже ми заслуговуємо на краще життя. Приєднуйтесь, ми готові сприяти розвитку громад та ділитись наявним досвідом.
Проект «Інструменти економічного розвитку сільських територій для об’єднаної громади» реалізується ГО «Фонд розвитку ініціативи громади» у партнерстві з ГО «Реформи разом» м. Львів в рамках проекту «Українська регіональна платформа громадських ініціатив», що адмініструється ГО Центр «Жіночі перспективи» м. Львів та ГО «Територія успіху» м. Кропивницький за фінансової підтримки Європейської Комісії.
«Цей документ здійснено за фінансової підтримки Європейської Комісії. Зміст цього документу є одноособовою відповідальністю ГО «Фонд розвитку ініціативи громади» і за жодних обставин не може вважатись як такий, що відображає позицію Європейського Союзу».

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *